PODKOWIAŃSKIE ORŁY: Andrzej Kowalczyk i pokaz "Szczęścia świata"

Bohaterem najbliższej (7 maja) edycji Podkowańskich Orłów, czyli cyklu spotkań honorujących najwybitniejszych podkowian, będzie znany i uznany scenograf Andrzej Kowalczyk. Spotkanie poprzedzi pokaz filmu "Szczęście świata" za pracę, przy którym bohater wieczoru został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2016 roku. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Andrzejem Kowalczykiem oraz jego gośćmi. Początek o godz. 18.00 przy Świerkowej 1. Wstęp wolny.

 

 

 

Andrzej Kowalczyk

W roku 1971 uzyskał dyplom mgr sztuki w Akademii Sztuk Pięknych (dawniej PWSP - słynna szkoła sopocka)  w pracowni prof. W. Jackiewicza. Zaraz po dyplomie został zaangażowany przy realizacji filmu "Potop", jako asystent scenografa. Udział w realizacji tego filmu zabrał mu dwa lata życia, ale zaowocował tym, że został zawodowym scenografem. Samodzielny debiut to film "Aria dla atlety" w reż. Filipa Bajona w roku1976.

Projektował scenografię do ponad 50 filmów, takich jak:
"Wizja lokalna", "Limuzyna Daimler Benz", "Magnat" - w reż. Filipa Bajona, "Dreszcze", "Klucznik", "Ucieczka z kina Wolność", "Weiser" - w reż. Wojciecha Marczewskiego. Współpracował również z takimi znanymi reżyserami jak Stanisław Różewicz ("Pasja"), Krzysztof Zanussi ("Solidarność"), Sylwester Chęciński ("Rozmowy kontrolowane"), Rafał Wieczyński ("Popiełuszko-Wolność jest w nas"), Tomasz Wiszniewski ("Wszystko będzie dobrze"), Jan Kidawa Błoński ("W ukryciu").

Trzy razy otrzymał nagrodę za scenografię na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ostatni raz w 2016 roku za film "Szczęście świata" w reżyserii Michała Rosy.
Trzy razy był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Filmowej ORŁY - 2002, 2004, 2008.

Od 2002 wykłada scenografię i historię sztuki na Wydziale Filmu Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na PWSTiF w Łodzi. W 2007 roku obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiej Akademii Filmowej.

Andrzej Kowalczyk e-zaproszenie.jpg

"Szczęście świata" - komediodramat, prod. Polska 2016, reż. Michał Rosa, obsada: Karolina Gruszka, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza, Tomasz Borkowski, Dorota Segda, Przemysław Bluszcz, czas projekcji: 103 min.

"Szczęście świata" to pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy na Śląsku – pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i kobiet, zazdrosnych o jej wdzięki. W obsadzie produkcji, przywodzącej na myśl światowe hity "Amelia" i "Grand Budapest Hotel", wystąpiły topowe nazwiska polskiej kinematografii, m.in.: Karolina Gruszka, Agata Kulesza i Krzysztof Stroiński. "Szczęście świata" zostało nagrodzone dwoma nagrodami – dla najlepszej muzyki i scenografii – na tegorocznej,  41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Za reżyserię "Szczęścia świata" odpowiada Michał Rosa, twórca wielokrotnie nagradzanych obrazów: "Co słonko widziało", "Cisza" i "Rysa". Autorem niezwykle zmysłowych i wysmakowanych zdjęć w filmie jest jeden z najzdolniejszych polskich operatorów, Marcin Koszałka.

Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański (Tomasz Borkowski) opuszcza stolicę, by odszukać i przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży. Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża (Karolina Gruszka) – obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni – ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz (Krzysztof Stroiński), "przyjaciel domu" Jan (Przemysław Bluszcz), matematyczny geniusz na posadzie windziarza – Rufin (Dariusz Chojnacki), a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki (Agata Kulesza) nastolatek Harald. Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego. Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn. (opis dystrybutora Kino Świat)

fot. Izabela Wilanowska

 

Zobacz także
p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: info@ckiopodkowa.pl

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049